Fotografia Nagrodzone

Ameryka, w której fotografia jest Królową Sztuk, najwyraźniej mnie pokochała! A statuetki Lucie Awards, przyznawane w formule Oskarowej potwierdziły, że wybór fotografii, jako nowego medium moich twórczych wypowiedzi, był wlaściwy.

I miejsce IPA-2008/USA

cykl: Horizons...

Został doceniony przez kilkunastu kuratorów z całego świata i uhonorowany 1-st Place w kategorii NATURA, jako nowe spojrzenie w fotografii. Zestaw potwierdza, że obraz fotograficzny jest jeszcze ciągle daleki od wyczerpania jego potencjałów percepcyjnych i poznawczych.                        To tajemnicze pejzaże zawieszone między realnością, a abstrakcją. A ich jednoznaczne zdefiniowanie nie jest takie oczywiste.

Horyzont zazwyczaj przywodzi na myśl rozległe, odległe przestrzenie. Tu jest w istocie linią. Skontrastowaną mocnym, słonecznym światłem na świeżo skoszonym trawniku. A zapisane na długim czasie ekspozycji, krople zraszacza, zdają się być rozbłyskującymi meteorytami na jakiejś odległej planecie.

Cykl dostał też Honorowe Wyróżnienie w kategorii – FINE ART/ Abstract.

więcej wkrótce

HONORABLE MENTION IPA-2008/USA

cykl: RealityUnobvious NYC&LODZ

Te dyptyczne krajobrazy są połączeniem „znalezionych” wycinków przestrzeni miejskiej Nowego Jorku i Łodzi. W obydwu miastach jakiś czas rezydowałam i robiłam swoje foto zapiski….

Kiedyś jeżdżąc ulicami Łodzi, zorientowłam się, o czym mało kto zapewne wie, że  to miasto jest jedynym  w Polsce zbudowanym w oparciu o nowojąrską koncepcję urbanistyczną. Mają też trochę podobną historię.                 Owe analogie miast stały się dla mnie dobrym pretekstem do znalezienia niejako dodatkowego wymiaru dla wspólnej przestrzeni, którą generuje płaszczyzna obrazu fotograficznego.

Brązowy medal/III miejsce IPA-2009.usa

The tenor of Fall...

Jesienią… o świcie, wśród zmęczonych letnim słońcem traw, rezydują skąpane w porannej rosie. dzieła najwybitniejszych tkaczy świata. Snują tam swoje urzekające graficznie, liryczne formy przestrzenne. To nic nowego oczywiście.

Jednak niektóre konstrukty, żyją w naturze tylko kilka, kilkanaście minut. Spotkanie z nimi było dla mnie swoistym sacrum.

więcej wkrótce

Honorable Mention IPA-2009.USA & LICC-2009/UK

water Stories...

Czasem spotykają się pozornie obce, tajemnicze rzeczy. Sytuacje, które zaistniały na chwilę w jednej przestrzeni. Płytka rzeka i tłuste plamy z piaskiem, stworzyły wspólnie swoje osobliwe opowieści…..

  Zestaw abstrakcyjnych ujęć w tzw. czystym kadrze, został doceniony w tym samym roku, również na London International Competition- LICC, UK. W tym konkursie, eksperci doceniają głównie kreatywność w różnych dziedzinach sztuk wizualnych

więcej wkrótce

Honorable Mention IPA-2009/USA

Fall Close-Ups... Nazca Plateau

Kultura Nazca zostawiła nam system linii i rysunków na powierzchni 50 km długości i 14 km szerokości. Swoim wyglądem przypomina kosmodrom. Do dziś zagadka nie została rozwiązana. Największa grafika świata, którą można zobaczyć jedynie z lotu ptaka, zyskała wiele różnych konceptów znaczeniowych. Na tych ujęciach, każdy może odczytywać własne.

więcej wkrótce

7xhonorable mention IPA-2011/USA

Monads.../1 Monads.../2

Chwile zarejestrowane podczas podróży są szczególnie ulotne, a więc pierwotne w swojej konstrukcji. Ufundowane na ciągłej, dającej się uchwycić gołym okiem permanentnej zmienności. Zrealizowane przeze mnie fotografie, zawierające czasoprzestrzenne usytuowanie pewnych zjawisk, należą już w sposób oczywisty do przeszłości. Są też zapisem potwierdzającym, że pojedyncza chwila w istnieniu świata trwa nadal. Jednak nie tylko po to, by mogła oprzeć się zapomnieniu, czy też potwierdzać moją obecność w konkretnym miejscu i czasie. Poprzez świadectwo zawarte w fotograficznym medium uchwycona chwila nawiązuje do istoty globalnej rzeczywistości, którą zobaczyć można poprzez koncepcję monady, lub – bardziej uwspółcześniając – poprzez ideę holograficznej konstrukcji wszechświata.

więcej wkrótce

4xHonorable mention ipa-2011/usa

Snail/ Winter notes

Patrzenie to kwestia przypisana indywidualnemu odbiorowi świata. Najczęściej koncentruję się na fotografowaniu nie tyle samych miejsc, co ulotnych rzeczy związanych z różnymi przestrzeniami.  I jestem wielką fanką abstrakcji. Kształtów, które budzą niepewność. Są pełne nieoczywistości iwieloznaczności. Snail – jest fotografią analogową, popełnioną aparatem wielkoformatowym.

więcej wkrótce

2xHonorable mention ipa-2013/usa

Cosmic Sanset...

Lubię zestawiać krajobrazy z zupełnie oderwanymi od rzeczywistości, tajemniczymi kształtami, które niejako sama tworzę. Choć tak naprawdę, jedyne co do mnie przynależy, to zobaczenie ich w miejscach dość banalnych, do których mało kto zagląda. Tam odkrywam tajemnicze micro i macro kosmosy. Zachwycają mnie te znaleziska….

więcej wkrótce

3xHonorable mention ipa-2013/usa

botanical impressions...

Poprzez świadomy wybór sposobu i narzędzi obrazowania, fotografię można zredukować do atrakcyjnego przekazu w formie grafiki. Rezygnacja z koloru i naturalny kontrast światłocieni, pozwalają kreować nowe, nieoczywiste światy. 

więcej wkrótce

honorable mention ipa-2013/usa

mystery of Light...

Bez światła nie ma obrazu. Bez cienia, nie rozpoznamy światła.

To w kontraście powstają intrygujące relacje kompozycyjne.

więcej wkrótce